Jdi na obsah Jdi na menu
 


Joršírský terier

11. 7. 2009

Jorkšírský terier

Původ: Podrobností o původu tohoto plemene mnoho neznáme. Jorkšírský terier byl výborný norník a krysař. Chovali ho horníci v uhelných dolech v hrabství Yorkshire a Lancashire. Brávali si ho s sebou dolů pod zem. A také ho měli chudí lidé na chytání krys v jejich domech. Chudí lidé nemohli mít většího psa, aby nemohly panstvu chodit lovit zvěř. Jeho předci byli nejspýše clydesdale teier, paisley terier, waterside terier, skye terier, maltézský psík a další. Na výstavě se objevil poprvé v roce 1861 a od té doby byl prošlechtěn jako společenské pemeno, původně vážil asi 13 kg a existovalo více barevnch variant, než dosáhl nynějšího vzhledu uběhlo asi 140 let. Předtím bylo známé jako Broken-haired Scotch Terier. Říká se, že jméno bylo změněno poté, co o těchto psech jistý novinář napsal, že by se měli jmenovat podle Yorkshiru, kde bylo plemono vylepšeno a zdokonaleno. Jméno yorkshire terier dostal roku 1866 a o dva roky později ho uznal britský Kennel Club. Jorkšír se díky své věrné a přátelské povaze rychle stal populáním domácím společníkem a oblíbyli si ho zejména ženy. Už v roce 1872 se dostal do Ameriky a Ryhle dobyl Nový svět.  Roku 1898 byl v Anglii založen rvní Yorkshire Terier Club na světě.

.

V čechách se stala zakladatelkou rodu fenka  Theresens Amatrix, která společně se psem Mendes Ingo v roce 1966 přivedla na svět prní tři štěňata tohoto plemene u nás.

 V roce 2006 byl jorkšír druhým nejoblíbenějším plemenem USA.

Standart: Výška se nepředepisuje. Hmotnost do 3,1 kg. Srst dlouhá, rovná, hedvábná a leská. Zbarvení na hlavě sytě zlatá, po stranách tmavší, nesmí obsahovat žádné černé chupy (štěňata se rodí černá, ale během několika měsíců  sesvětlají), většina těla je ocelově modrá. A musí mít postavené uši.

Časté nemoci: Luxace čéšky, záněty očí, nezbytná je svědomitá péče o chrup.

Otec jorkšírských terierů: Asi historicky nejzajímavějším jorkšírem je pes Huddersfield Ben, který žil v polovině 19. století v chovné stanici pana Eastwooda z Huddersfieldu a poté ho vlastnila paní M. A. Fosterová z Bradfordu. Za svůj krátý šestiletý život (tragicky zemřel v roce 1871 při střetu s kočárem) dosáh mnoha úspěhů (přes 70 prvních cen na výstavách) a stal se i prvním slavný zabíječem krys. Tehdy se totiž pořádaly ¨krysí zápasy¨, při kterých byli psi  vpuštěni do sudu s krysami a potkany. Ten, který časovém limitu zabil nejvíc hlodavců, se stal  vítězem. Ben byl tak lavný, že po jeho smrti bylo jeho tělo nabalzámováno a dlouho vystvováno. Mnoho s prvních jorkšírkých terierů patřilo mezi jeho potomky - paní Fsterová se věnovala jejich chovz přes 35 let.

Minirekordman: Víte, že nejmenším psem zapsaým v Guinnessově knize rekordů je jorkšírský terie? Tento psík, který jako dvouletý zemřel v roce 1945, patřil Angličanu Arturu Marples Blackburnovi, byl vysoký pouhých 6,35 cm, od špičky nosu po kořen ocasu měil 9,53 cm a vážil 113 g.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Srazy Pejsku - www.PsiLaska.cz

(Daniel, 28. 8. 2009 12:01)

Ahoj, Váš pejsánek má moc krásné stránky. Rád bych Vás pozval do Království Pejskařů na http://www.PsiLaska.cz , kde si ve velkém organizujeme psí srazy. Určitě tam poznáte spoustu nových kamarádu :-) A nejen psích :-) Budeme se tesit :-)